Atık Su Arıtma

Atıksu Arıtma Tesisi Nedir?

 Evsel, endüstriyel, tarımsal ve tıbbi vb faaliyetler sonucu su kullanılır. Kullanılan su, kalitesi, bileşimi veya sıcaklığı değiştiğinden dolayı atıksu haline gelir.

Atık su, bakteri, kimyasal madde ve diğer toksinleri içeren kirleticilerle doludur. Arıtılma işlemiyle suyun çevreye tekrar deşarj edilmesini sağlamak için kirleticileri kabul edilebilir seviyelere indirilmesi amaçlamaktadır.

Atıksu arıtma tesisleri, temel yaşam kaynağı olan suyun evsel veya endüstriyel amaçlarla kullanıldıktan sonra ıslah edildiği tesislerdir. Arıtma tesisinde yapılan işlemler sonucunda farklı özellikte arıtma çamuru oluşmaktadır.

Adana Atıksu Arıtma Tesisleri

Adana’da Seyhan, Yüreğir, Karaisalı, Kozan, Yumurtalık Atıksu Arıtma Tesisi ve Ceyhan İleri Biyolojik Atıksu tesisleri olmak üzere altı adet arıtma tesisi bulunmaktadır. 

Arıtma tesislerimize gelen atık sular özel bakteriler kullanılarak temizlenir, yine bakteriler sayesinde atık sulardan elektrik enerjisi elde edilir.

Kozan ve Yumurtalık atıksu arıtma tesislerinde iyileştirme çalışmaları devam etmektedir.

Çamurdan Üretilen Elektrik

Atıksu arıtma tesislerinde arıtma işlemi sırasında oluşan çamurdan açığa çıkan biyogazdan da elektrik üretilmektedir.

Adana ASKİ, yıllık yaklaşık 110 milyon metreküp atık suyu arıtarak, çevreye katkı sunuyor. Kanalizasyon sularının arıtıldığı Seyhan, Karaisalı, Yüreğir ve Ceyhan Atık Su Arıtma Tesisleri’nde, 2017 yılı içerisinde 104 milyon 247 bin 428 metreküp kirli su arıtılarak; meydana gelen çamurdan elektrik elde edildi. Arıtma çamurundan 6 milyon 166 bin 884 metreküp biyogaz sağlandı ve bu gazdan da 15 milyon 269 bin 164 kilowatt saat elektrik enerjisi üretildi. Atık su arıtma tesislerinde üretilen enerjinin bir kısmı işletme faaliyetlerinde kullanılırken; diğer kısmı ise EPDK ile anlaşma sağlanıp satışa geçildi.

27 Kasım 2017 tarihli Milliyet Gazetesi haberi

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı; kanalizasyon sularının arıtıldığı Seyhan, Yüreğir ve Ceyhan Atık Su Arıtma Tesisleri’nde, 2016 yılı içerisinde 133 milyon 290 bin 336 metreküp kirli suyu arıtarak meydana gelen çamurdan elektrik elde ediyor.
Arıtma çamurundan, 9 milyon 942 bin metreküp metan gazı elde eden ASKİ, bu metan gazından da 23 milyon 710 bin kilowatt saat elektrik enerjisi üretildi. Atık Su Arıtma Tesisleri’nin üretilen enerjinin bir kısmı işletme faaliyetlerinde kullanılırken diğer kısmının ise EPDK ile anlaşma sağlanıp satışa geçilmesiyle yaklaşık 3.5 milyon TL tasarruf sağlandı.
ASKİ Seyhan Atık Su Arıtma Tesisi’nde 2016 yılı itibariyle 89 milyon 60 bin 76 metreküp kirli su arıtıldı. Tesiste arıtılan su, drenaj kanalı TD-8 aracılığıyla Akdeniz’e dökülürken; arıtma sonucunda ortaya çıkan çamur, önce metan gazına, ardından da elektrik enerjisine dönüştürüldü.
Seyhan Atık Su Arıtma Tesisi’nden çıkan çamurdan 6 milyon 886 bin 680 metreküp biyogaz elde edilip 16 milyon 100 bin 400 kW elektrik enerjisine dönüştürüldü. ASKİ, biyogazdan ürettiği elektriğin bir kısmını tesis için kullanıp diğer kısmını da EPDK ile anlaşarak satışa geçirerek büyük kar elde etti.
ASKİ Yüreğir Atık Su Arıtma Tesisi’nde ise 128 bin metreküp su kapasiteli tesiste aynı dönemde 31 milyon 646 bin 340 metreküp kirli su arıtıldı. Arıtılan temiz sular kanallar aracılığıyla Akdeniz’e dökülürken, arıtma sonucunda ortaya çıkan çamurdan 2 milyon 472 bin 780 m3 biyogaz elde edilip 6 milyon 604 bin 272 kW elektrik enerjisine dönüştürüldü.
Günlük 34 bin 896 metreküp su kapasitesi bulunan Ceyhan Atık Su arıtma Tesisi’nde aynı dönemde 12 milyon 583 bin 920 metreküp kirli su arıtıldı. Arıtma tesisinden çıkan çamurdan 582 bin 600 m3 biyogaz elde edilip 1 milyon 5 bin 648 kW elektrik enerjisine dönüştürüldü.
Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından 2016 yılı Seyhan, Yüreğir ve Ceyhan ilçelerindeki atık su arıtma tesislerinden çıkan çamurdan elde edilen 9 milyon 942 bin 060 m3 biyogaz, 34.498.948,2 kg oduna eşdeğer. Ayrıca yetişkin normal bir ağaç bir saatte ortalama 2.3 kg karbondioksidi bünyesine alıp fotosentezle 1.7 kg oksijen üretebiliyor.

You are donating to :

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Adınız*
Adınız*
E-posta*
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...