Adana’da Su Çeşmeden İçilir

Adana’da “Temiz Su İçin”

Adana suyu bulanıklık, organik madde ve sertlik yönünden en ideal oranlara sahiptir.

Adana suyunun sertliği, tüm dünyaca kabul edilen standart değer olan Fransız sertliği ile aynı. Suyun sertlik oranının yüksekliği, içindeki magnezyum ve kalsiyum gibi mineral miktarını gösterir. Bu da insan sağlığı için faydalıdır. Suyun normal sertlikte olması, hiç olmamasından çok daha iyidir. Uluslararası standartlara göre içme ve kullanma suları için en ideal sertlik 10 ile 20 arasındadır

Adana suyundaki organik madde değeri litre başına 0.4 miligramla yüksek kalitede bulunuyor.

Trihalometanlar yönünden de Adana suyu iyi bir karneye sahip. Toplam trihalometanlar, Adana’da litrede 0.1 mikrogramdan küçük olmasına rağmen Ankara’da bu değer 52.79, İstanbul’da 5.2-25.2, İzmir’de 0.7-26.6 arasında değişiyor.

Adana’da Su Çeşmeden İçilir

Adanalılara sağlıklı ve kaliteli içme suyu, Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) tarafından planlı, programlı ve yedi gün yirmidört saat esasi ile çalışarak sağlanıyor.

Yüzeysel su kaynaklarından alınan ham sular, pompalar yardımıyla içme suyu arıtma tesislerine geliyor. Arıtma tesisine gelen ham su, ileri teknoloji sistemlerden geçerek içme suyu durumuna getiriliyor.

Suların Günlük Analizi Yapılıyor

ASKİ Çatalan İçme suyu tesisinde tam otomasyon ile yıllık 135.000.000 m³ sağlıklı içme suyu üretilmektedir. Şehre ise günlük ortalama 270.000 m³ su verilmektedir. Tesisten çıkan ve musluklardan akan sudan günlük olarak numuneler alınıyor ve su kalite parametre analizleri ile değerlendirmeleri yapılıyor. Bununla ilgili analiz raporları aylık raporlar ile adana-aski web sitesinden sunulmaktadır.

Temiz Su İçin , Sağlıklı Su İçin

İçme kullanma suyu kalite kontrol çalışmaları Çatalan İçmesuyu Arıtma Tesisi Laboratuvarında uzmanlarca titizlikle yürütülmektedir. Laboratuvarda ; fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik su kalite parametre analizleri ve değerlendirmeleri yapılmaktadır

Saatlik, günlük, haftalık, aylık olarak numuneler alınarak analizler yapılmakta sonuçlara göre arıtma tesisinin işleyişi değerlendirilmektedir. Laboratuvarda 45 adet su kalite parametresinin analizi yapılmaktadır. Yılda 17.961 adet numunede, 62.155 adet analiz yapılmaktadır.

Dünya Standartlarında Su

Su arıtma işlemlerinde, ‘’Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’’, ‘’TSE 266’’, ‘’İçme Suyu Elde Edilen ve Elde Edilmesi Planlanan Yüzeysel Suların Kalitesine Dair Yönetmelik’’ ve ‘’İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’’ hükümleri ve yönetmeliklerin ekinde belirlenmiş olan içme ve kullanma suyu standartları izleniyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), kaliteli içme suyunu en ucuz temin eden büyükşehirlerin başında gelmektedir.

You are donating to :

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Adınız*
Adınız*
E-posta*
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...