LoRa teknolojili Su Sayaç Sistemi

İçme suyunda kayıp ve kaçağın azaltılması için yürütülen yüksek teknolojili çalışma
20
Kas

İleri Teknoloji Su Sayaç Sistemi LoRa

LoRa teknolojili Su Sayaçları

Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Aski, GPRS’li Sayaç okuma projesi ile kayıp-kaçak oranının Bakanlığın belirlediği hedef olan %30‘un altına çekilmesi için 2017 yılında LoRAWAN altyapılı LoRa teknolojili uzaktan okuma sayaçları projesi başlattı.

GPRSİleri Teknoloji Su Sayaç Sistemi LoRa 1 ‘li sayaçlar ile uzaktan okuma, online açma-kapama işlemlerinin yapılabildiği, sayaçların konum bazlı olarak izlenebildiği gibi aynı zamanda bu sistem abone yönetim sistemi ile entegre çalışabilmektedir.

LoRaWAN teknolojisi son birkaç yılda IoT aygıtları (sensörler, sayaçlar ve benzeri uzaktan kablosuz çalışması gereken akıllı cihazlar) için geliştirilmiştir.

 

 

İleri Teknoloji Su Sayaç Sistemi LoRa 2

Bu teknoloji çok az güç kullanarak uzun mesafelerde haberleşme sağlayacak şekilde optimize edilmiş geniş ağ özelliklerine sahiptir.

Haberleşme mesafesi şehir içinde uygun coğrafik koşullarda 500m ile 2km şehir dışında ise 2 ila 5km arasında değişebilmektedir.

Örnek olarak 20.000 adet sayaçta kayıp ve kaçak anlamında yaklaşık 48.000 m³ fayda elde edilmiştir.

 

Kayıp ve Kaçak Önleme

2016 yılında sayaçlardaki okuma hataları nedeniyle oluşan kayıp yaklaşık 14.2 milyon m³ ve bu rakamda sisteme giren suyun % 9.77’sine karşılık geliyordu. Diğer kayıplarla beraber bu rakam %43.7’ye çıkarken, oluşan mali kayıp yaklaşık 192 Milyon TL/yıl çıkmaktadır.

İleri Teknoloji Su Sayaç Sistemi LoRa 3

 

Yüksek tüketimli abonelerin uzaktan takibi için GSM’li ultrasonik sayaçlar takıldı

Yüksek tüketimli abonelerin tüketimlerinin uzaktan takip edilebilmesi için DN 25-DN 200 arası Ultrasonik yüksek ölçüm hassasiyetli 4.959 adet sayacın montajı gerçekleştirilmiştir. Bu sayede yüksek tüketimli abonelerin kullanımları saatlik olarak takip edilebilmektedir. Yüksek hassasiyetli sayaçlar sayesinde ölçülemeyen su miktarı en aza indirgenmiştir.

 

Orman Su İşleri Bakanlığının 16/07/2015 tarihli 29418 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İçmesuyu Temin ve Dağıtım Sistemlerindeki Su Kayıplarının Kontrolü Yönetmeliğinin Teknik Usuller Tebliğine istinaden alınan 11.04.2017 Tarihli ve 1 Sayılı ASKİ G.K.K gereğince 1 Mart 2017 tarihinden sonra yapılan yeni binalara ve 10 yıllık ekonomik ömrünü doldurmuş olan sayaçlar Adana Aski tarafından verilmektedir. Bu sayede sayaçlardaki ölçüm kayıpları giderilmeye başlanmıştır.

Lorawan Modüllü Volümetrik Sayaç

İleri Teknoloji Su Sayaç Sistemi LoRa 7

 

Adana’da 56.366 adet DN-20  Uzaktan Okumalı (Lorawan Modüllü) VanaAçma-Kesmeli Su Sayacının montajı yapılmıştır. (Aralık 2018)

 

130 adet Uzaktan Okuma Sistemi için gerekli haberleşme antenin montajı tamamlanmıştır. Çukurova ve Sarıçam İlçelerinde Lora Ağı alt yapı çalışmaları devam etmektedir. Güneş panelli akülü sistem sayesinde herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymaksızın kendi kendine yetebilen galvaniz direkler üzerine montajları yapılarak 5 merkez ilçede ise tam kapsamlı çekim ağı çalışmaları devam etmektedir.

 

YORUM YAZABİLİRSİNİZ

You are donating to :

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Adınız*
Adınız*
E-posta*
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...