Robotik Sistem

Türkiye'de sayılı belediyenin sahip olduğu robotik kanal görüntüleme ve temizleme sistemi
20
Kas

Kanal Görüntüleme ve Kesme (Freze) Sistemi

Adana ASKİ Kanalizasyon Hizmetlerinde Kullanılan Robot Sistemler

Adana ASKİ’nin kullandığı ve Adanalının günlük hayatını kolaylaştıran bir diğer teknoloji ise Su ve Kanal arızalarının tespit ve çözümünde kullanılan robotik görüntüleme sistemi ve temizleme sistemleridir. Yeraltındaki sorunların ulaşım ve iletişim alanlarında kesintiye uğramadan çözülmesini sağlayan bu sistemle artık kanal tıkanıkları ve su arızaları için yollar kazılmıyor, trafik kapanmıyor hayat durmuyor. Robotik sistem arızayı kanala girerek metrelerce mesafede, yeraltından arızayı buluyor gerekli şekilde düzeltiyor. Böylece tonlarca kazı, günlerce uğraşı ve dert ortadan kalkıyor.

Kanal Görüntüleme ve Kesme (Freze) Sistemi 1Görüntüleme ve kesme işlemi (freze) farklı robot sistemleri ile yapılmaktadır.

Adana Büyük Şehir Belediyesi, ASKİ Genel Müdürlüğü onbeş aylık (Kasım 2018’e kadar) dönemde 63 Km yeni proje denetimini ve 19 Km mevcut hat denetimini ve gerektiğinde temizliğini yapmıştır.

Özellikle kanal temizliği bilindiği üzere çok maliyetli ve yaşam kalitesini düşüren bir çalışma olmaktadır. Kazı yapılarak yapılan geleneksel çalışma yönteminin maliyetleri konusunda fikir vermesi adına 10 metre uzunluğunda, 2 metre derinliğinde yapılan kazı çalışması ile 300’lük hat değişim maliyeti yaklaşık 5.000 TL yapmaktadır.

Bu maliyetlerin dışında çalışma yapılan yerdeki kazı çalışması trafiği, çevreyi kirletmesi, yeniden asfaltma yapılması gibi ilave dezavantajlar daha oluşturmaktadır.


YORUM YAZABİLİRSİNİZ

You are donating to :

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Adınız*
Adınız*
E-posta*
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...