Mikro Tünel, Kazı Yapmadan Su Baskınından Korunmak

Hayatı Aksatmadan, Yağmur Sularını Tahliye Etmek, Selden Kurtulmak
05
Oca

Adana’da bir ilk: Mikro Tünel

Ülkemizin birçok şehrinde yaşanan su baskını, sel felaketi Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü hizmetleri sayesinde Adana’da tehlike olmaktan çıkıyor. Her ne kadar isminde mikro (çok küçük) ifadesi olsa da bu sistem ile çapları insan boyu uzunluğunda olan borular, yer altında kazı yapmadan tünel kazma yöntemiyle döşenmektedir. Sadece şehrin belli noktalarından giriş yapılarak döşenen borular ile yağmur sularının tahliyesi yapılmaktadır.

Adana’da bir ilk: Mikro Tünel 1

SON SİSTEM TEKNOLOJİ KULLANILIYOR

Mikro Tünel Projesi’nin Adana’da ilk defa uygulanıyor. Tamamen son sistem teknolojiyle donatılan projede alınan veriler ve belirlenen koordinatlar doğrultusunda kameralarla ön izleme yapılarak projenin sağlıklı ve sorunsuz ilerlemesi gerçekleşiyor.

Adana’da bir ilk: Mikro Tünel 2

BİRİKTİRİLEN YAĞMUR SULARIYLA ENERJİ PANELLERİ TEMİZLENECEK

İlerleyen süreçte projenin bir diğer aşaması da yağmur sularını biriktirmek olacak. Biriktirilen yağmur suları da elektrik enerjisi üreten panellerin temizlenmesinde kullanılacak. Cihazın delme işlemi sırasında çıkan taşlar ise altyapı ve zemin çalışmalarında kullanılacak.

Adana’da bir ilk: Mikro Tünel 3

MİKRO TÜNEL, SU BASKINLARINA SET ÇEKECEK

Turgut Özal Bulvarı üzerinde inşa edilen yaklaşık 6 kilometrelik Mikro Tünel Projesi, Adana’da Cumhuriyet tarihinden bu yana ilk kez uygulanan bir proje olma özelliğine sahip. Proje, aşırı yağışlarda Kuzey Adana bölgesinden Güney Adana bölgesine giden yağmur sularının oluşturacağı su baskınlarına ve sel felaketlerine set çekecek.

Adana’da bir ilk: Mikro Tünel 4

YORUM YAZABİLİRSİNİZ

You are donating to :

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Adınız*
Adınız*
E-posta*
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...