Seyhan Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi

Seyhan Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi

Seyhan ve Çukurova ilçelerinden kanalizasyon hatları vasıtasıyla toplanan atıksular bu tesiste arıtılarak alıcı ortama (TD8 drenaj kanalı ile Seyhan Nehrine) verilmektedir. Tesis 07.06.2004 tarihinde devreye alınmıştır. Tesis, 227.346 m³/gün (1.151.066 E.N48) kentsel nitelikli atıksu arıtma kapasitesinde aktif karbon giderimli tam biyolojik atıksu arıtma tesisidir. Tesiste, arıtma işlemleri sırasında ve sonrasında; yaklaşık %65 metan içerikli biyogaz üretilmekte ve tesiste mevcut biyogaz jeneratöründe elektrik enerjisine dönüştürülerek, tesis elektrik ihtiyacının  bir kısmı geri kazanılmaktadır. (2016 yılında yaklaşık %74 oranında bir kısmı geri kazanılmıştır.)

Arıtma işlemleri sonrasında oluşan ortalama %25 kuruluk oranındaki atık çamurlar ise tesiste bulunan çamur deponi sahasında kurutulmak üzere istiflenmektedir.

ASKİ Genel Müdürlüğü Atıksu Arıtma Tesislerini yapmak için Avrupa Yatırım Bankasından 45 milyon Euro kredi temin ederek Hazinenin de garantisiyle 12.11.1997 tarihinde bir kredi anlaşması imzalamıştır. Kredi  5,5 yıl ödemesiz, 13 yıl geri ödemeli, 18.5 yıllık vadeli ve %3.5 faizli ucuz kredidir. 2015 yılı sonunda ödemeler tamamlanmıştır.

Atıksu Arıtma Tesisleri inşaatı sözleşmesi, Avrupa Yatırım Bankası mutabakatı ile 25.11.1999 tarihinde imzalanmış ve 08.12.1999 tarihinde Yer Teslimi yapılarak işe başlanmıştır. Bu iş kapsamında ilk etapta Seyhan ( Batı Adana )  Atıksu Arıtma Tesisi tam biyolojik arıtma tesisi olarak, Yüreğir ( Doğu Adana ) Atıksu Arıtma Tesisi ise mekanik arıtma tesisi olarak inşaa edilmiştir. Daha sonra kredinin kalan kısmı ve ASKİ öz kaynakları kullanılarak aynı sözleşme kapsamında Yüreğir ( Doğu Adana ) Atıksu Arıtma Tesisi mekanik arıtmadan biyolojik arıtmaya dönüştürülmüştür.

Seyhan Atıksu Arıtma Tesisinin Anahtar Teslim İnşaatı, mekanik ve elektrik işleri 3,5 yılda tamamlanmış ve tesis 7 Haziran 2003 tarihinde devreye alınmıştır. 1 yıllık devreye alma dönemi akabinde tesis 7 Haziran 2004 tarihinde fiilen işletmeye alınmıştır.

Seyhan Atıksu Arıtma Tesisi Ünite ve Yapıları

You are donating to :

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Adınız*
Adınız*
E-posta*
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...