Veri kontrol ve izleme sistemi (SCADA)

Arıtma tesislerindeki tüm ekipmanların kontrolünden üretim planlamasına, çevre kontrol ünitelere kadar tüm birimlerin otomatik kontrolü ve gözetlenmesidir
20
Kas

Veri Kontrol ve İzleme Sistemi (SCADA)

Scada Nedir ?

Scada kelimesi “Supervisory Control and Data Acquisition” kelimesinin baş harflerinden oluşan kısaca veri kontrol ve izleme sistemidir.

Kapsamlı ve entegre veri tabanlı kontrol ve izleme sistemi olan SCADA ile bir tesise veya işletmeye ait tüm ekipmanların kontrolünden üretim planlamasına, çevre kontrol ünitelerinden yardımcı işletmelere kadar tüm birimlerin otomatik kontrolü, gözetlenmesi ve sonuçların raporlanması sağlanabilir.

Veri Kontrol ve İzleme Sistemi (SCADA) 1
Adana Aski Scada Sistemi

Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından arıtma tesisleri ve depolar arasında telsizle, arıtma tesisinde fiber optik yöntemle kontrolü ve veri almayı sağlayan bir SCADA Sistemi kurulmuştur. Tüm sistemin kontrolü İdari Bina içinde yer alan SCADA odasından yürütülmektedir. Dağıtım odalarından durultuculara debi girişleri, filtre geri yıkamaları, çamur tahliye üniteleri ve çamur susuzlaştırma ünitelerinde seviye ya da akış kontrolü SCADA’dan yapılmaktadır. Klor, demirklorür ve polielektrolit gibi kimyasalların dozlanması da SCADA’dan seviye ve akış ayar değerleri ile merkezi kontrolle yapılmaktadır. Tesis online analizörler ile sürekli takip edilmekte, ham suyun özellikleri ve miktarı ile tüm dozlamalar otomatik olarak yapılabilmektedir.

Veri Kontrol ve İzleme Sistemi (SCADA) 2

Arıtılmış su, çıkış yapısı regülasyon vanası, depolardaki seviye ölçerler ve depo giriş vanaları ile otomatik olarak dağıtılmaktadır. Bu dolaylı olarak; arıtma tesisi giriş vanasının depo seviye ölçerleri ile bütün olarak çalışması anlamına gelmektedir. Depolar birbirleri ile ve her bir depo grubu da arıtma tesisi merkezi kontrol ünitesi ile on-line data iletişimine sahiptir. Batı depo grubu merkezi kontrolü PSIIA ve doğu depo grubu merkezi kontrolü PSIIB’den yapılmaktadır. Bu lokal merkezler arıtma tesisi merkezi kontrol odası ile sürekli iletişim halinde çalışmaktadır. Arıtma tesisi girişinden çıkışına kadar tesis içerisindeki tüm enstrümanların ölçtüğü değerler, akışlar, seviyeler, kimyasal dozlamaları, filtre geri yıkamaları, çıkış su miktarı, depoların seviyeleri, çalışan pompalar, arızalar v.s. SCADA sisteminde sürekli olarak silinemez formda kaydedilmekte, bu kayıtlar belli zaman aralıklarında arşivlenerek muhafaza edilmekte ve böylece proje komple bir bütün olarak kontrol ve takip edilmektedir.

Veri Kontrol ve İzleme Sistemi (SCADA) 3

Faydaları

SU Mevcut su kaynakları en verimli şekilde değerlendirerek israf önlenir ve tasarruf sağlanır.
ZAMAN Zamanı daha etkin kullanarak şebekeyi yönetebilirsiniz.
İŞÇİLİK Anlık izleme ve kontrol sayesinde daha az personel ile daha verimli sonuç elde edilir.
BAKIM Bakım planları ve çalışmaları düzene girer, maliyet azalır.
ENERJİ Pompalar ihtiyaç halinde ve elektrik tarifelerinin en ucuz olduğu zamanlarda çalıştırılabilir.
YAKIT Daha az sayıda servis bakım aracı kullanılarak büyük oranda yakıt tasarrufu sağlanır.

YORUM YAZABİLİRSİNİZ

You are donating to :

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Adınız*
Adınız*
E-posta*
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...