Yüreğir Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi

Yüreğir Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi

Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinden kanalizasyon hatları vasıtasıyla toplanan atıksular bu tesiste arıtılarak alıcı ortama (Seyhan Nehrine) verilmektedir. Tesis 06.07.2007 tarihinde devreye alınmıştır. Tesis, 128.208 m³/gün (531.940 E.N50) kentsel nitelikli atıksu arıtma kapasitesinde aktif karbon giderimli tam biyolojik atıksu arıtma tesisidir. Tesiste, arıtma işlemleri sırasında ve sonrasında; yaklaşık %65 metan içerikli biyogaz üretilmekte ve tesiste mevcut biyogaz jeneratöründe elektrik enerjisine dönüştürülerek, tesis elektrik ihtiyacının bir kısmı geri kazanılmaktadır. (2016 yılında yaklaşık %59 oranında bir kısmı geri kazanılmıştır.)

Arıtma işlemleri sonrasında oluşan ortalama %30 kuruluk oranındaki atık çamurlar ise Seyhan Atıksu Arıtma Tesisinde bulunan çamur deponi sahasına kamyonlarla nakledilmektedir.

Ayrıca tesiste, 75.000 m³/h debi kapasiteli Gaz Emisyonu Koku Bertaraf Ünitesi bulunmaktadır.

İlk aşamada mekanik arıtmaya göre Seyhan  Atıksu Arıtma Tesisi ile beraber inşaa edilmiş olan Yüreğir  Atıksu Arıtma Tesisi daha sonra Biyolojik arıtmaya dönüştürülmüştür. Biyolojik arıtma kısmının inşaatı 27.07.2004 tarihinde başlamış ve 11.04.2006 tarihinde tamamlanmıştır. Devreye Alma süresi 06.07.2007’de tamamlanmış olup tesis bu tarih itibariyle bir bütün olarak işletmeye alınmıştır. 

Yüreğir Atıksu Arıtma Tesisi Ünite ve Yapıları

Seyhan ve Yüreğir Atıksu Arıtma Tesisleri

Adana Seyhan Bölgesine ait atıksular Akdeniz’e, Yüreğir Bölgesine ait atıksular ise önce Seyhan nehrine buradan da Akdeniz’e dökülerek, Akdeniz’in kirletilmesine sebep olmaktaydı.

Bu kirliliği önlemek amacıyla inşa edilen Adana Batı Atıksu Arıtma Tesisi (Seyhan ) ve Adana Doğu Atıksu Arıtma Tesisi (Yüreğir) Akdeniz’in kirletilmesini büyük ölçüde engellemiştir. ASKİ Genel Müdürlüğü Atıksu Arıtma Tesislerini yapmak için Avrupa Yatırım Bankasından 45 milyon Euro kredi temin ederek Hazinenin de garantisiyle 12.11.1997 tarihinde bir kredi anlaşması imzalamıştır.

Kredi 5,5 yıl ödemesiz, 13 yıl geri ödemeli, 18.5 yıllık vadeli ve %3.5 faizli ucuz kredidir. Atıksu Arıtma Tesisleri inşaatı sözleşmesi Avrupa Yatırım Bankası ile mutabakata varılarak 25.11.1999 tarihinde imzalanmış olup 08.12.1999 tarihinde Yer Teslimi yapılarak işe başlanmıştır. İlk etapta Seyhan ( Batı Adana ) Atıksu Arıtma Tesisi tam biyolojik arıtma tesisi, Yüreğir ( Doğu Adana ) Atıksu Arıtma Tesisi ise mekanik arıtma tesisi olarak inşaa edilmiştir. Kredinin kalan kısmı ve ASKİ öz kaynakları ile aynı sözleşme kapsamında Yüreğir Tesisi mekanik arıtmadan biyolojik arıtmaya dönüştürülmüştür.

You are donating to :

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Adınız*
Adınız*
E-posta*
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...